Czy można prać trampki w pralce?

on

Klasyczne trampki to nieodzowny element każdego casualowego stroju w miejskim stylu. Jeśli stawiasz na komfort, wybierz te ponadczasowe buty. Schludne, czyste trampki nigdy nie wychodzą z mody i są Twoją wizytówką. Co jednak zrobić, jeśli się zabrudzą? Jak pielęgnować trampki, żeby ich nie zniszczyć?

Odruchowo myślisz o najprostszym kroku – czy trampki można prać w pralce? Trampki, które składają się z gumy i materiału tekstylnego z zasady wydają się dedykowanymi do prania w pralce. Zanim jednak podejmiesz decyzję, czy wrzucić swoją parę do pralki, sprawdź zalecenia producenta. Pamiętaj, że jeśli w instrukcji prania producent nie zaleca prania trampków w pralce, Twoje ulubione buty mogą się rozkleić albo odkształcić. W takiej sytuacji musisz liczyć się także z tym, że jeśli chciałbyś zareklamować buty, najpewniej Twoja reklamacja nie zostanie uwzględniona.converse-chuck-taylor-all-star-ii-volt

Oprócz instrukcji prania, warto zapoznać się z opiniami na forach internetowych. Wpisz w wyszukiwarkę internetową nazwę modelu i zobacz, jak z jego praniem poradzili sobie inni użytkownicy. To pewne – ktoś prał trampki w pralce przed Tobą!

Jeśli okaże się, że producent zezwala na pranie trampków w pralce – masz zielone światło. Warto jednak zastosować się do kilku zaleceń, by nie zniszczyć swoich ulubionych butów.

Po pierwsze: pierz każdą parę osobno

Pranie w pralce białych modeli z trampkami w innym kolorze jest ryzykowne. Buty mogą zafarbować i zniszczyć jasny materiał. Pranie każdej pary osobno jest może bardziej czasochłonne, ale bezpieczniejsze dla Twoich ulubionych butów.
Po drugie: właściwa temperatura

Choć wydaje się, że im wyższą temperaturę wybierzesz, tym skuteczniej dopierzesz trampki, uważaj na wysokie temperatury. Producenci zalecają zwykle pranie w temperaturze 30-40 stopni – w ten sposób unikniesz odkształceń podeszwy i materiału.

Po trzecie: rozłóż trampki na części

Pamiętaj, że najlepiej prać osobno każdą z części trampka. Wyjmij wkładkę, wysuń sznurówki. Zainwestuj w specjalny woreczek do prania butów i umieść tam swój model. Możesz też skorzystać z ręczników – włóż trampki między miękką, amortyzująca tkaninę. Dzięki dodatkowej ochronie Twój but zachowa kształt.converse-chuck-taylor-as-cor

Po czwarte: nie wirować!

Nastaw pralkę na program bez wirowania. Zbyt intensywne kręcenie się butów w pralce może zniszczyć ich strukturę. Boisz się że nie wyschną? Pozostaw trampki w ciepłym miejscu, w środku wymieniając gazetę, która zaabsorbuje wodę. Nie kładź trampków na kaloryferze ani nie eksponuj na słońce. W ten sposób ryzykujesz, że materiał butów wyblaknie, a podeszwa straci kształt.

Alternatywne sposoby

Jeśli boisz się prać trampków w pralce, postaw na inne sposo by radzenia sobie z zabrudzeniami i przykrym zapachem. Podeszwę możesz wyczyścić mleczkiem, płynem do naczyń, zmywaczem do paznokci, octem lub amoniakiem. Dobrze sprawdzi się też zwykłe mydło. Nie używaj wybielacza – Twoje podeszwy staną się żółte lub stracą kolor. Na materiał zaaplikuj własnoręcznie przygotowany w proporcjach 1:1 roztwór wody z sodą oczyszczoną lub zasypką dla dzieci. Użyj miękkiej szczoteczki lub gąbki. Chcesz się uporać z przykrym zapachem? Włóż worek z butami do zamrażarki, nasyp ziół do wnętrza buta i pozostaw na parę dni lub w ten sam sposób użyj kociego żwirku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *